Přerovecká 21, 747 95
suche.lazce@opava-city.cz
info@suchelazce.cz
tel. 734 763 998.
Suché Lazce jsou městskou částí statutárního města Opava od roku 1979. Poloha Suchých Lazců vzhledem k městu Opava je v jihovýchodní části. Celková rozloha obce je 447,81 ha z toho je 306,63 ha orné půdy, 19,67 ha lesů a 58,25 ha zastavěné plochy. Nadmořská výška obce je kolem 245 m n. m. Nejvyšším bodem Suchých Lazců je vrcholek kopce Strážnice s nadmořskou výškou 364 m n. m. Terén lze charakterizovat jako pahorkatinu. Vlastní obec leží na
severním svahu a východním svahu kopce Strážnice. Mezi významné stavby v obci patří kaple Andělů Strážných, obecní dům, kulturní dům, budova základní školy, kaplička sv. Jana, moštárna, vodojem a hasičárna. Mezi dominantu obce patří vodní nádrž "Přehrada" Sedlinka o rozloze 7,4794 ha. Mezi významné osobnosti, které pochází z naší obce patřil prozaik a básník Fran Směja, který zde má i pamětní ceduli na rodném domě Přerovecká č.p. 101/39.
Počet obyvatel je dle sčítání z roku 2013 celkem 1033. V obci je základní škola s rozsahem vyučování 1-5 třída a mateřská škola. V Suchých Lazcích jsou 3 hospody, obchod se smíšeným zbožím, fotbalové hřiště, obecní hřbitov a na Strážnici areál střelnice. Městská autobusová doprava je v místě. Obec zajišťuje služby občanům jako Česká pošta, ordinace praktického lékaře a knihovna.
více najdete zde
Filtrování v aktualitách dle kategorií:
SDH Lazio Klub důchodců Klub rodičů Kušisté Kulturní akce Zastupitelstvo Ostatní ZŠ a MŠ AVZO Cyklo nadšenci MS Hošťata Historické aktuality Ordinace Lékaře Cantate Domino Pochování basy Policie ČR Knihovna Kaple Obchvat Počasí Zahrádkáři Poruchy Přehrada Pošta COVID-19 Kanalizace Setkání kronikářů
stránkování aktualit (od aktuálních po nejstarší)
« první « předchozí 177178179180181182183184185186187188189190191192193194195196197198199200201202203204205 poslední »další »
vloženo - 21.2.1908
Ze Suchých Lazec. (Už nastalo dělení.) Jak daleko sáhá u některých lidí láska k bližnímu a pomoc v neštěstí postiženému, vidno z případu, který se u nás 5. února na zdejším velkostatku přihodil majetník jeho pan Kalpus, který statek ten před dvěma lety koupil, octl se na mizině. Jakým způsobem, není mojí věci vyličovat. Dotyčný je znám co dobrák — člověk. Minulý týden odejel za nějakou záležitostí do Ostravy a nenadál se, co se za jeho nepřítomnosti stane. Sotva paty vytáhnul, nahrnuli se do statku lidé, kteří se o majetek statkáře počali děliti. Konstatujeme, že to nebyli »demokrati«, nýbrž sami praví křesťané a ti, kteří byli »rauberhauptmany« jsou členy křesťanko sociálního spolku, který byl u nás nedávno založen. Vyloupili vše. Nechali 7. přikázání doma a nosili, vozili, vodili a smýkali vše do svého domu. jedni brány, pluhy, vozy, kočáry, druzí stoly, postele s peřinami, umývadlo, divany, obrazy, skříně i pušky. Ze stodoly slámu, plevy, ohrabky, seno; ze sklepa zemáky. Drůbež, krávy, koně, ba i boudu psí chtěl jeden necita vzíti, leč na zakřiknutí jedné ženy, nechal tuto státi. Jistá občanka nepochybně měla zapotřebí svou zlou hubu zvážit, proto odnesla váhu decimálku. Ze všeho nábytku mu zbyla velká skříň s knihami, nepochybně se jich báli a jeden obraz. Nemožno ani uvěřit, avšak pravda přec. Když dotyčný statkář tuto pohromu uviděl, lítostně se rozplakal. Ne snad nad ztraceným majetkem, ale nad zlobou a necitností lidskou. Žádnému nic neudělal a těm, co byl něco dlužen, chtěl poctivě zaplatit. A těch věřitelů měl asi pět, leč »dělení«, súčastnilo se přes 20 osob, kteří vše tak vyprázdnili, že p. K. nezbylo nic jiného, než jiti na nocleh k p. B. Druhý den, když byli pobertové postrašeni, že budou trestáni, nosili vše zase zpět. Zda vše vrátili, co ukradli, domyslí se čtenář sám. Jejich štěstí, že pan Kalpus je dobrotisko, jinak by tito dělící se křesťané octli se za mřížemi.
— Když před 13 lety byla u nás první schůze sociálních demokratů, na níž mluvil řečník z Ostravy, co to bylo strachu, že nastane »dělení!« Jedna babička se dokonce modlila růženec ze strachu, že jí vše poberou. A ta samá stařenka plakala ted nad tím křesťanským, vlastně nekřesťanským dělením, nad nímž se musí každý zastydět. Vy dychtiví po cizím majetku, je o vás přec dostatečně známo, že nemáte kusa citu v těle! Byl by takového činu schopen sociální demokrat?
zdroj: Hlas lidu slezského, Datum vydání 21.02.1908, Ročník 2, Číslo 8, strana 3. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 24.1.1908
Inzerát: Valentin Rychta hostinský v Suchých Lazcích.
zdroj: Hlas lidu slezského, Datum vydání 24.01.1908, Ročník 2, Číslo 4, strana 5. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 24.1.1908
Do Suchých Lazec! V neděli, dne 26. ledna t. r. koná se Dělnický ples. Kdo se chceš výtečně pobavit a vytančit, přijď! O hojnou návštěvu žádají Pořadatelé.
zdroj: Hlas lidu slezského, Datum vydání 24.01.1908, Ročník 2, Číslo 4, strana 6. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 3.1.1908
Ze Suchých Lazec. v neděli, 22. prosince konala se u nás křesťansko-sociální schůze, na níž měl dán býti povel ku založení katolické jednoty. Jako řečník vystoupil páter Suchánek z Komárova, který vykládal, proč se jednoty zakládají. Je prý nutno, aby katolíci hájili svá práva, totiž víru, národnost a vlast. Veliký měl strach o mládež, aby se nezkazila v dnešní nevěrecké společnosti. Na pátera Kozelku si ovšem nevzpoměl, neboť by musel vypočísti těch 30 děvčat, které zprznil, ač mu byla svěřena. Dokazuje dále, že v Černové na Slovensku si lid hájil sv. víru a národnost i tehdy, kdy krev tekla. Neřekl však nic o tom, že to byl arcibiskup Pahrvy, na jehož podnět kněží doprovázeli 16 četníků-vrahů ku prosazení madaronských choutek arcibiskupových, že žádost Hlinky, slovenského kněze, k arcibiskupovi Skrbenskému o podporu a ochranu Slováků, byla zamítnuta a on sám ani k audienci připuštěn nebyl. To vše nám neřekl, neboť to mluví o opaku jeho povídačky, zrovna tak jako tvrzení, že se o politiku starali nemá spolek katolický. Na to vystoupila zbožná ovce Kubínová, která myslí, že bude jen jeden ovčinec a jeden pastýř. Myslí-li to i na socialisty, nevíme, že však by jí ve stádě lépe slušelo, o tom jsme přesvědčení. Konečně přišel i Hajduček s jeho troškou do mlýna a vyčinil nám chlapů nevzdělaných. Sám na sebe se při tom ovšem nedíval. K odpovědi na všechny tyto povídačky a nesmysle přihlásil se ke slovu soudr. Kantor, což vyvolalo hroznou vřavu mezi nebeskými kozami. Jen s velkou námahou mohl několik vět pronésti, kde poukázal na ty různé přítelíčky dělnictva a jejich organisace, na činnost poslanců, klerikály tak podporovanými, Rolsberga a jiných. Tu lásku k pracujícímu a hlaďovícímu lidu osvítil poněkud jiným světlem, což panstvu milým nebylo. Nevadí, však se již postaráme, aby lid klerikály poznal ve vší jejich nenávisti a brutalitě k němu. Strhneme mu škrabošku s tváře, aby ta pravá podoba se ukázala.
zdroj: Hlas lidu slezského, Datum vydání 03.01.1908, Ročník 2, Číslo 1, strana 4. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 22.12.1907
Ze Suchých Lazec. V neděli 22. t. m. (22.12.1907) konal u nás Katol. lidový spolek první schůzi, která byla velmi četně navštívena. Zahájil ji a řídil člen výboru Katol. lidového spolku, p. Luska, starosta sucholazecký. Proč zakládáme spolek lidový, a jak v něm chceme pracovati, vysvětlil P. Komárovský. Vše se organisuje, nutno, abychom i my katolíci se organisovali pod praperem Kristovým. Lidový spolek chce spojití všecky lidi dobré vůle, všecky vrstvy národa, ať jsou to rolníci nebo dělníci, obchodníci nebo řemeslníci, aby je duševně povznášel ve dvojím směru: národním a náboženském. Cíle toho chce dosíci přednáškami, jež občas budou konány a tiskem vydány. Nejvyšší čas, abychom se probudili a spojili! Přednáška byla se zájmem sledována, i přítomní soc. demokraté chovali se zcela slušně. Je mezi nimi dosti lidí řádných, kteří myslí to poctivě s dělnictvem — a ti časem jistě prohlédnou, až poznají spády a poctivost svých vůdců. Ku konci řeči přišel jeden organisovaný — a beze vší příčiny počal křičet, nadávat a vyhrožovat. Takový boj je nečestný — máme-li jiné mínění, jen si je povězme otevřeně, ale slušně, jak to učinil jeden z přítomných socialistů. Tak jedná řádný a rozumný člověk. Přes všecko zbraňování přihlásilo se ku odbočce 63 členů a při příští schůzi počet jich jistě vzroste. Agitujte mezi známými a odebírejte hojně "Naše Slezsko." Spojme se a nedejme se!
zdroj: Ostravský kraj - Naše Slezsko - katolický lidový spolek ve Slezsku, Datum vydání 28.12.1907, Číslo 103, strana 3. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 20.12.1907
Díkůvzdání.
Ctěný místní spolek sociálně demokratické organisace v Suchých Lazcích obdaroval zdejší školu výtečným darem 33 obrazů pro názorné vyučování, pak elektrický stroj — v ceně přes 100 K.
Konajíce milou povinnost vyslovujeme šlechetným dárcům a ctitelům školy za tento skvělý dar naše nej vřelejší díky a voláme z hloubí srdce: Zaplať a odměň Pán Bůh!
V Suchých Lazcích 18. prosince 1907.
Jan Bořucký, učitel.
Alois Otýpka, nadučitel.
zdroj: Hlas lidu slezského, Datum vydání 20.12.1907, Číslo 35, strana 5. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 29.11.1907
Ze Suchých Lazec. (Výstraha.) Upozorňujeme občanku Sontákovou, že je v jejím vlastním zájmu nutno, aby si dala pozor na hubu. Mohlo by se jí státi, že by se octla na 48 hodin za mřížemi, aby tam přemýšlela o slušnosti a nadávkách, které chrlí na lidi, dosud jí neznámé. Poctiví lidé toho vždy nesnesou, aby je titulovala výrazy, jako je »chachaři« a podobně. Myslí-li dále, že náš list je čertovství, je to její věcí a my nemáme nic proti tomu, pakliže při spatření jej se třikráte pokřižuje, nesmí ale zapomínat, že to čertovství může vězet i v její zelenině a cukroví. Vždyť si přece čert v ničem nevybírá. A zda pak toto její zboží půjde na odbyt, nevíme. Proto jen pozor! Byli bychom neradi, kdyby bylo třeba užiti různějšího opatření, abychom měli pokoj.
zdroj: Hlas lidu slezského, Datum vydání 29.11.1907, Ročník 1, Číslo 32, strana 5. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 1.11.1907
Ze Suchých Lazec. Velkou starost o nás má polír Sosna a poněvadž mu nejsme asi po chuti, nadává. Slyšeli jsme již tolik nadávek, z nichž je »chachar« ta nejušlechtilejší, že se bojíme, aby tento muž nepropal nebezpečné zuřivosti. Radíme vám, »vážený« pane, by jste se ušetřil, vždyť si z vás i malé děti dělají rekraci a obraťte raději vaši pozornost jinam. Tak ku př. byste nás mohl zbavit těch škodných myší, což by se nám zamlouvalo, ale o věcech, jimž vy nerozumíte, pomlčte. Činí to divný dojem. Nadávkami se nic nedocílí, věříte? Hleďte, my činíme nárok na slušné zacházení s námi, poněvadž nechceme, aby pověsť naší obce utrpěla. Proto také musíme i p. starostovi něco říci. Vše, co se u nás stane, je připočteno na vrub socialistům. Prší-li, jsou vinni »socani«, je-li hezky delší čas, nebo netáhne-li někomu kůň, pak jme to opět my, kteří jsou příčinou toho. Vy se smějete? Ano, tomu je vskutku tak. Vždyť i
poškození stropu ve škole máme na svědomí naší výchovou. Či je v tom klerikální výchova ? My jsme o tom přesvědčení. Chcete důkazy? Z jaké rodiny to byli ti kluci, kteří činili škandál pod okny jednoho občana, aneb co ukradli to pivo ? Tož vidíte p. starosto, jaká je to výchova. A což ty nadávky v jedné rodině, o nichž si celá obec vypráví a za něž by se i starý dragoun styděl? A kdo pak vám to vynadal, nevíte o tom? Věřte nám, p. starosto, socialisté ještě dosud podobných kousků nevyvedli. Proto když mluvíte o výchově, ohlédněte se předně kolem sebe a pak již vám chuť ku kritice přejde. - Socialista.
zdroj: Hlas lidu slezského, Datum vydání 01.11.1907, Ročník 1, Číslo 28, strana 4. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 5.1.1907
Ze Suchých Lazec. Zdejší sociální demokraté chodí jako zmoklé slepice. Při nedávné přednášce, na níž sypal své rozumy jak dělníkům, tak i rolníkům posl. Prokeš, sliboval mimo jiné, že bude dělníky zdarma zastávat. Jak slibu svému dostál, viděti z toho, že sucholazeckým soc. děnu zanechal pěknou útratu, kterou nyní vybíráním dárků hledí uhradit. Tak jenom za přednášku účtoval prý 5 K, útrata za jídlo a pití dělala 3 K (pan posl. jedl prý jen schnitzle a pil jenom víno), za dovoz na nádraží vzal p. Hanák 1-60 K. Úhrnem činilo vydání p. poslance 9,60 K. Pouhá maličkost na poslance na chudé dělníky mnoho. Nyní sbírají na úhradu útrat dárky a mimo toho má býti uspořádán dělnický ples, z jehož čistého výtěžku mají býti útraty hrazeny. Před volbou sliboval, že dá těm, kdož ho budou volit, piva, ale nyní musí mu zaplatit, co on vypil. Lid alespoň se přesvědčí, jak soc. demokraté obětavě pracují pro lid. Pro rolníky, z nichž někteří byli také nadšeni pro volbu Prokeše, je to dobrým ponaučením, by na příště nevěřili slovům soc. dem.
zdroj: Ostravský kraj - Naše Slezsko - katolický lidový spolek ve Slezsku, Datum vydání 5.1.1907, Číslo 1, strana 5. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 9.12.1906
Ze Suchých Lazec. V neděli dne 9. t. m.(9.12.1906) poctil obec naši svou vzácnou osobou novopečený pan poslanec Prokeš. Přišel, aby nám pověděl ze svých hlubokých moudrostí a jak se na poslance sluší se cvikrem na nose a počal řečnit, co všechno on bude na sněmu dělat. Sliboval, že odstraní nezdravé finance zemské, sníží rolníkům daně, atd. Sliboval, že přednese na sněmu, aby přes naši vesnici zřízena byla nová silnice, zkrátka sliboval všechno, tak že se posluchačům zdálo, až Prokeš do sněmu vstoupí, že vše bude dle jeho noty tancovat. Ku konci vybízel všechny rolníky, aby seřadili se v jeden šik pod praporem soc. demokracie a nenechali se na dále trýznit kapitalisty a klerikály. Kněží ti prý si nechají každý krok dobře zaplatit, za to prý on bude zdarma dělníky zastupovat. Mrška, z čí peněz on žije — to neřekl. Po schůzi vešel pak do extra světnice, kde oblažoval přítomné rolníky kalendáři. Přes to, že si pochvaloval, jak uctivě byl v naši obci přijat, nechtěl ho nikdo na nádraží odvést. Konečně se nad ním smiloval pan Hanák a odvezl ho se svou luckou na nádraží. Řeč jeho neudělala mezi rolníky žádný dojem. Jen několik věrných Prokešovců, ponejvíce dělníků pracujících v Ostravě, si pochvalovalo, jaký mudrc ten pan Prokeš je. A nyní slovíčko k občanům. V hostincích v naši obci jsou vyvěšeny skoro samé časopisy soc-demokratické. Žádejte proto, aby vedle soc-demokratických časopisů byly vyvěšovány i časopisy katolické a v první řadě donuťte hostinské, aby odebírali časopis "Ostravský Kraj".
zdroj: Ostravský kraj - Datum vydání 22.12.1906, Číslo 66, strana 6. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 17.11.1906
K charakteristice p. insp. Mňuka. Když na schůzi v Opavě tázán byl pan insp. Mňuk od p. Lusky, starosty ze Such. Lazec, jak pan kandidát soudí o snahách volné školy vyloučiti náboženství ze škol a o svobodném manželství, dle „Opav. Týd." čís. 83 odpověděl vyhýbavě, že jsou to záležitosti přikázané říšské radě. Ano, to my také víme, ty záležitosti týkají se především říšských poslanců to je pravda, p. inspektore, ale my také víme, že zemský sněm svými peticemi a svým vlivem může působit na říšský sněm. Dále pravil p. insp., že co se týká náboženství ve školách, že je spor pouze o to, zda učitel musí býti při různých výkonech náboženských, to ale není pravda, že by spor byl pouze o to ...
zdroj: Ostravský kraj, Datum vydání 17.11.1906, Ročník 1, Číslo 56, strana 4. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 1.11.1906
Veřejná schůze v Suchých Lazcích.
V neděli 18. t. m. pořádala Katol.-polit. beseda kateřinská v Suchých Laicích veřejnou schůzi o novém volebním řádu a volbách do zemského sněmu. Schůze byla bouřlivá, vyzněla však pro zásady katolicko-národní. Socialisté se sešli z celého okolí a vyslali všechny své slezské řečníky. Z Kateřinek přišel celý generální štáb s panem Binčíkem v čele, přišli socialisté z Podvihova, z Nových Sedlic a odjinud. Účastníků bylo asi 200, mezi nimi asi 30 socialistů. Schůzi zahájil P. Suchánek z Komárova. Za čestněho předsedu zvolen místní p. starosta, za zapisovatele místní p. učitel. P. Suchánek promluvil o novém volebním řadu a o způsobu voleb.
Druhý řecnlk P. Šebela z Kateřinek, dovodil, koho voliti. Upozornil na nové poměry na sněmu zemském, na politickou vyspělost Němců, na protináboženského ducha, který provívá Evropou. Probral programy různých politických stran, obzvláště program sociálně-demokratický, líčil živými barvami vůdce této strany, jejich chování se k otázce národnostní a náboženské. Pak vytkl hlavní body programu katolicko-národnlho, ukázal, kterak se chová k otázce národnostní, školské, rolnické a dělnické a vybízel, aby při volbách byly odevzdány hlasy kandidatům stojícím na zásadách kitolicko-národních. Řecník odměněn bouřlivým potleskem. Demokraté vyrušovali řečníka při řeči, ale byli vždy ihned spraženi. Slovo uděleno p. Binčikovi z Kateřinek, který se .... některá tvrzeni předřečníka vyvrátit. Ale otřepané jeho fráze budily jen odpor, který se proměnil v bouři, kde řečník urazil křesťanské dělnice, nazvav je nebeskými kozami. Rychle skončil. P Suchánek prosil, aby posluchači vyslechli demokratické řečníky a udélil slovo ... třem. Když však třetí řečník doporučoval přítomným ženám rozlučitelnost manželství, povstal takový odpor, že řečník skončil. P. Suchánek vyvrátil některá tvrzení soc. demokratů a navrhl následující rezoluci: "My shromáždění na schůzi Katol.-polit besedy kateřinské v Suchých Lazcích souhlasíme se zásadami katoticko-národními a přičiníme se, aby při volbách do zemského sněmu byly hlasy odevzdány mužům stojícím na těchto zásadách" — Pro rezoluci hlasovali všichni kromě cizích soc. demokratů. Za zpěvu "Kde domov můj" a hulákáním demokratická schůze skončena.
zdroj: Moravský deník, Datum vydání 1.11.1906, Číslo 250, strana 6. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 31.10.1906
Volební ruch v enklávách. (Ze Suchých Lazec.) V neděli 28. t. m.(28.10.1906) pořádala katol. - polit. Beseda Kateřinská v Suchých Lazcích veřejnou schůzi, na níž se mělo promluviti o novém volebním řádu a volbách do zemského sněmu. Schůze byla bouřlivá přičiněním socialistů nevoličů, vyzněla však pro zásady kat.-národní. Socialisté se sešli z celého okolí a vyslali všechny své slezské řečníky. Z Kateřinek přišel celý generální štáb s p. Binčíkem v čele, přišli z Podvihová, Nových Sedlic atd. Účastníků bylo na 200, mezi nimi asi 30 většinou cizích socialistů. Schůzi zahájil P. Suchánek z Komárova, navrhl za čestného předsedu místního p. starostu, za zapisovatele p. učitele a promluvil krátce a jasně, jak se bude volit ve III. a IV. kurii. Zmínil se, že volba je tajná a přímá a vyložil, jak si má každý volič při volbě počínat. Druhý řečník P. Šebela z Kateřinek dovodil, koho při volbě volit. Poukázal na vymoženosti, plynoucí z nového volebního řádu, ale upozornil zároveň na vyspělost poslanců německých, kteří budou hledět dále pro sebe kořistit, třebas byli v menšině. Vzpomněl protikřesťanského ducha, který v jiných státech zlé řádí a také k nám vniká a žádal, aby za poslance zvolen byl muž karakterní, národovec, dobrý katolík. V které straně najdeme takové muže? Řečník probírá program soc. dem. Slibují nebe na zemi všem, ačkoliv dobře vědí, že sliby jejich jsou frase na bałamuceni lidu. Rovnost, volnost hlásají — a týrají lidi jiného smýšlení a rozbíjí schůze. Jak tomu bude, až budou míti vládu v rukou. Jsou mezinárodní, nemají lásky k mateřskému jazyku, vůdcové jejich dávají děti do německých škol. Jsou. proti křesťanství. Řečník uznává potřebu reformy dělnické otázky, sám v tom ohledu pracuje — ale židovští vůdcové socialistů to s dělnictvem dobře nemyslí. Řečník rozebírá dále program kat. národní, zvláště o školství, otázce rolnické a dělnické a vybízí přítomné, aby volili muže, stojící na těchto zásadách. Za bouřlivého souhlasu řečník končí. Socialisté řečníka již při řeči častěji vytrhovali, ale řečník vtipně a řízně jim hned odpověděl. Nyní se přihlásil k slovu p. Binčík z Kateřinek. Lid poslouchal jeho otřepané fráze klidně. Když však sprostě urazil členky všeodb. sdružení křesť. dělnictva, nazývaje je nebeskými kozami, (jak ušlechtilé!) povstala bouře k nepopsání. Kdyby nebyl P. Suchánek posluchače upokojil, přišly by nadávky p. Binčíkovi draho. Binčík končí s výzvou, aby všichni volili Prokeše. Posluchači jsou roztrpčeni, nechtějí socialisty poslouchat. Na domluvu předsedy, vyslechly ještě fráze třech socialistů. Když jeden přítomným ženám domlouval, jak krásně by se jim dařilo, kdyby bylo manželství rozlučitelné, propukla bouře znovu a socialisté museli umlknout. P. Suchánek vyvrací nesprávná tvrzení předřečníků a navrhuje následující resoluci: "My shromáždění na schůzi kat. pol. Besedy Kateřinské v Suchých Lazích souhlasíme se zásadami katolicko-národními a přičiníme se, aby při volbách do zemského sněmu moravského byly hlasy odevzdány mužům stojícím na těchto zásadách." Resoluce přijata všemi hlasy, vyjma soc. demokraty. Tím schůze skončena. Socialisté však řvou až hrůza. Začínají řvát socialistickou píseň, ostatní zpívají s nadšením "Kde domov můj." Zdařilá schůze otevřela občanům Sucho-Lazeckým oči a pozvedla národní i katolické uvědomění.
zdroj: Ostravský kraj - Datum vydání 31.10.1906, Číslo 51, strana 2. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 20.10.1906
Ze Suchých Lazec 15. října. (Divadlo.) Dne 14. října 1906 sehrála zdejší Ochotnicko-Čtenářská jednota „Palacký" Činohru „Diblíkova dceruška". Provedení kusu obecenstvo dosti uspokojilo, ale mnohý herec a herečka nemohl se do úlohy vžíti. Slečny měly úlohy velmi dobře naučeny, ale téměř všechny odříkávaly je velmi rychle. Verunka provedla svou úlohu značně jednotvárné a měla si dáti jako mnozí pozor na „či". Mařenka a Baruška svým úlohám dostály. Dorotka a Andulka si nepočínaly tak, jak si počínati měly. Páni sehráli své úlohy poměrně lépe, ačkoliv od faráře daleko více se očekávalo. Při rozuzlování děje měl si počíuati vážně a rázně, nikoliv však ostýchavě a po rozuzlení neměl se skrývati za starého vojáka, ale vystoupiti jako hlavní osoba do popředí. Řeč bobatébo mlynáře byla nepřirozená, jinak hrál pěkně, Adam sehrál svou úlohu s úspěchem, jen na některých místech vystopoval příliš unáhleně, rovněž Barták celkem své úloze vyhověl. Vší chvály zasluhují Doubek a Prokop, kteří se skutečně do úloh vžili, obzvláště Prokop dal si i na výslovnosti záležeti, což u ostatních pozorovati nebylo. Všecko nasvědčovalo, že mezi pány, ale zvláště mezi děvuchami bylo mnobo nováčků, protože si počínali nejistě a ostýchavě. Ale nedávejte ruce v klín, nedejte se zastrašit, jen pokračujte dále, nebot žádný učený z nebe nespadne. Jsem pevně přesvědčen, že to budoucna půjde lépe.
zdroj: Opavský Týdenník, Datum vydání 20.10.1906, Číslo 82, strana 1. www.digitalniknihovna.cz
vloženo - 11.11.1905
Ze Suchých Lazec 6. listopadu. (Divadlo) V neděli 5. listopadu 1905 sehrál zdejší ochotnicko-čtenářský spolek „Palacký" lidovou hru „Jakou našel Jakub metlu na zlou Teklu". Celkem hráno dobře a s chutí. Tekla Kolářova (slč. Krejčová) držela se znamenitě, ale vzdor tomu konečně muž Jakub (p. Bjaly) zůstal vítězem a Tekla musila prosit. V národních krojích krásné vyjímali se Mařenka (slečna Gelná) a Jeník Procházka (p. Stuchlík). I starosta Procházka (p. Směja) držel se dobře a přispěl ke smíru Jakuba a Tekly. Žid Šimek (p. Halška) vydařil se také pěkná jako polský žid, Baruška (sleč. Plachá) a Ondřej (p. Stuchlík) také nezůntali pozadu. Návštěva byla slušná, což je důkazem, že obecenstvo počíná chápati námahu ochotníků. Po divadle přednesli několik sólových výstupů pp. Dluboš,. Hýnar, Klimek a j. Dlouho do noci bavili se hosté u p. Kubesy při hracím „Daliboru" a za zpěvu národpich písní. Přeji zdaru další činnosti čtenářsko-divadelniho spolku „Palacký"! — ek.
zdroj: Opavský Týdenník, Datum vydání 11.11.1905, Ročník 36, Číslo 88, strana 3. www.digitalniknihovna.cz
stránkování aktualit (starší aktuality)
Hlášení rozhlasu - 21.11.2024:
1) Vážení spoluobčané zveme vás na 16. zasedání Zastupitelstva MČ Opava – Suché Lazce, které se uskuteční ve čtvrtek 21.11.2024od 18:15 hodin v hasičské zbrojnici.
Hlášení rozhlasu - úterý 19.11.2024:
1) Obecní úřad městské části Suché Lazce Vás srdečně zve na tradiční Slezskou zabijačku v Suchých Lazcích. V centru obce dne 23. 11. 2024 od 8:00 hodin. Můžete se těšit na zabijačkové speciality přímo na místě: krk, kotleta, kýta, plecko, bok. A Zabijačkové speciality na prodej: Tlačenka, sulc, sekaná s panenkou, paprikový lalok, cibulák, játrovka, uzený špek, jelita, jitrnice, domácí klobásy, škvarky. Dále také na domácí koláče a zákusky. Pivo, alko, nealko, svařák a další. Bude také tombola: Každý, kdo nakoupí výrobky za více, než 500 Kč dostane los a bude zařazen do soutěže o půlku prasete. Dobrá zábava s hudbou samozřejmostí!
2) Z důvodu kulturní akce pořádané obecním úřadem bude parkoviště u obecního úřadu od pátku 22. 11. 2024 do neděle 24. 11.2024 uzavřeno.
3) Jóga s Ivankou pokračuje každý čtvrtek v tělocvičně ZŠ Suché Lazce od 19:00 do 20:15 hodin. Lekce jsou vhodné pro všechny, ať už pro začínající jogíny nebo pokročilé, nejen pro ženy, ale i pro muže. Cena za jednu lekci: 150,- Kč. Jógamatku a deku s sebou! V případě zájmu se prosím ozvěte na kontakty: mobil: +420 724 711 251
21.11.2024 od (18:15) hodin:
Od 18:15 hodin proběhne v kulturním domě, "16. zasedání MČ Opava - Suché Lazce" (zastupitelstvo S.L.). Pozvánka.
23.11.2024 od (8:00) hodin:
Tradiční Slezská zabíjačka v Suchých Lazcích, u kašny, II. ročník. Pozvánka.
24.11.2024 od (16:00) hodin:
Uzávěrka prosincového čísla zpravodaje je 24.11.2024, zpravodaj by měl vyjít 4.12.2024.
28.11.2024 od (10:00) hodin:
Zdobení obecního vánočního stromečku - děti ZŠ Suché Lazce
29.11.2024 od (17:00) hodin:
"Setkání složek a zastupitelstva" setkání proběhne v Hostinci U Baly. Pořádá starosta.
zobrazit vše21.11.2024 od (8:00) hodin:
Zabijačkoví hody.
22.11.2024 od (8:00) hodin:
Zabijačkoví hody.
23.11.2024 od (8:00) hodin:
Zabijačkové hody
24.11.2024 od (12:00) hodin:
Rezervováno
30.11.2024 od (8:00) hodin:
Rezervováno - soukromá akce.
zobrazit všeUsnesení č. 15 ZMČ 24 Opava – Suché Lazce | Usnesení ke staženi.
Zápis z 15. zasedání zastupitelstva MČ Opava - Suché Lazce, konaného dne 14.11.2024 v 18:15 hod. v kulturním domě je nyní k dispozici ke stažení.
Pozvánka na 16. zasedání zastupitelstva 2024 | Zobrazit pozvánku.
Pozvánka na 15. zasedání zastupitelstva 2024 | Zobrazit pozvánku.
Zápis z 14. zasedání zastupitelstva MČ Opava - Suché Lazce, konaného dne 3.9.2024 v 18:15 hod. v kulturním domě je nyní k dispozici ke stažení.
Máte již vyříznou administraci k nově vybudované kanalizační přípojce? Hlasujte kliknutím na jednu z možností.
Celkem hlasů: 25 | Hlasování začalo: 14.8.2024 00:00 | Hlasování končí: 11.12.2024 00:00 | všechny ankety