Aktuality ze Suchých Lazců

vloženo - 6.11.2016

Suché Lazce bojují proti jižnímu obchvatu Komárova, preferují severní variantu.

Na serveru http://opavsky.denik.cz/ napsali:

Jížní obchvat má dopravu odklonit právě přes katastrální území Suchých Lazců. V obci už proběhlo i referendum. Návrh na řešení obchvatu Komárova leží na stole již delší dobu. V úvahu přicházejí dvě varianty, a to sever a jih. Dříve se hovořilo ještě o možnosti průtahu Komárovem, ten ale „potopila" EIA a v současnosti se pracuje již jen s výše uvedeným severem a jihem. Ten se zatím jeví jako nejpravděpodobnější. A právě jižní varianta leží v žaludku obyvatelům Suchých Lazců, má totiž vést přes jejich katastrální území. „Jedenáctka má vést kolem společnosti RKL, Komárova a napojovat se pak má na kruhový objezd u Globusu. Důležité je, že se stavba bude dotýkat naší obce, s čímž absolutně nesouhlasíme. Držíme se výsledků referenda, které proběhlo v roce 2012 a hovoří zcela jasně: pětadevadesát procent obyvatel si jižní variantu prostě nepřeje," vysvětlil starosta Suchých Lazců Petr Orieščík.
VÝKUP POZEMKŮ? MOŽNÝ PROBLÉM
Pokud obchvat Komárova skutečně přes Suché Lazce povede, bude zhotovitel silnice, tedy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), muset vykoupit asi 50 pozemků. „Což bude možná problém, protože jejich majitelé avizovali, že je neprodají," konstatoval Petr Orieščík. Zároveň se pozastavil nad způsobem, jakým s obcí o možné výstavbě obchvatu na ŘSD a také na městě Opava jednají. „Mrzí mě to, připadá mi to jako o nás bez nás. Také se divím tomu, že jižní varianta je uváděna jako nejlevnější, přitom je třeba o devět set metrů delší, než severní," doplnil Petr Orieščík.
Jako o nejméně nákladné hovořil o jižní variantě také náměstek primátora města Opavy Josef Stiborský (KDU-ČSL): „Z hlediska vynaložených nákladů je skutečně nejschůdnější. Na brněnském jednání s ŘSD jsem vyslovil názor, aby se v úvahu vzala ještě severní varianta. Bohužel čísla hovoří jasně. Severní varianta by stála 4,3 miliardy korun, ta jižní 2,1 miliardu," uvedl Josef Stiborský, avšak dodal, že ještě není nic rozhodnuto. „S představiteli Suchých Lazců oficiální jednání neproběhlo, ale určitě jsme připraveni komunikovat jak s nimi, tak i s občany," doplnil.
Situaci pochopitelně sledují i v Komárově. „My bychom byli také raději pro severní variantu už jen proto, že co se rozvoje Komárova týká, tedy výstavba domů a podobně, probíhá na jihu. Když by ale byla jen možnost jih nebo nic, tak určitě jih. Komárov obchvat potřebuje," konstatoval starosta Komárova Lumír Měch.

zdroj: opavsky.denik.cz, více o této problematice najdete také na http://obchvat.suchelazce.cz/

zpět na seznam novinek

sdílet příspěvek

sdílet příspěvek na
Facebooku

David Závěšický - kronikář

příspěvek vložil
David Závěšický - kronikář

Anketa, názory občanů

Pošlete nám vaše náměty a připomínky, rádi Vám je zodpovíme.

hlášení místního rozhlasu

Hlášení rozhlasu - čtvrtek 27.2.2025:

1) Vedoucí prodejny Tempo Opava - Suché Lazce oznamuje, že 20. 1. 2025 došlo ke změně prodejní doby prodejny Tempo Opava – Suché Lazce. Otevírací doba: pondělí až pátek 6:30 - 16:00 hodin, a v sobotu od 6:30 - 11:00 hodin. Těšíme se na vaši návštěvu.

Hlášení rozhlasu - pondělí 17.2.2025:

1) Restaurace Heja srdečně zve všechny občany na zvěřinové hody, které se konají od pátku 21.2.2025 do neděle 23.2.2025restauraci Heja v Suchých Lazcích.

2) Mládež Suchých Lazců zve všechny občany na 16. ročník Pochování Basy s tradičním voděním medvěda po obci, které se koná v sobotu 22.2.2025 od 8 hodin. Večerní program začíná ve 20 hodin v sále Hostince U Baly. Připravena je pro Vás bohatá tombola. Čeká Vás program s večerním pochováním basy. Cena vstupného je 200,-Kč v předprodeji u Dariny Vaškové. 603 439 787.

3) Obecní úřad vás srdečně zve na komentovanou přednášku Rallye Dakar 2025 týmu Fesch Fesch s komentářem Jiřího Kašpárka v neděli 23.2.2025 v 16:00 v kulturním domě.

zobrazit vše

Kalendář akcí

17.3.2025 od (16:00) hodin:

Uzávěrka dubnového čísla zpravodaje je 17.3.2025, zpravodaj by měl vyjít 3.4.2025.

27.3.2025 od (17:00) hodin:

Bezplatná právní poradna na Obecním úřadě Suché Lazce.

2.4.2025 od (9:00) hodin:

Svoz bio odpadu

25.4.2025 od (20:00) hodin:

Oslava 80. výročí osvobození obce Suché Lazce, Rudou armádou. Lampionový průvod, pietní akt před památníkem padlých, společenská akce na Obecním hřišti.

27.4.2025 od (8:00) hodin:

Od 8:00 hodin proběhne na Strážnici v areálu střelnice, 40. ročník soutěže ve střelbě z malorážky "O pohár osvobození Suchých Lazců 2025" pořádá AVZO.

zobrazit vše
Na začátek stránky